Τρίκαλα-Ικαρος 100-65

Με στιλ και άνεση πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα τα Τρίκαλα. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη δεν άφησε περιθώρια στον Ικαρο τον οποίο συνέτριψε με 100-65 στο κλειστό των Τρικάλων.

Η εξέλιξη

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι της αναμέτρησης από το πρώτο μέχρι το τελευταίο αγωνιστικό λεπτό. Προηγήθηκαν με το εκπληκτικό 18-2 αφού οι Αμερικανοί του έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι κυρίως από το πρώτο ημίχρονο και συνέχισαν έως το 26-13, το 45-35 του ημιχρόνου και το 67-52. Σ’ αυτό το διάστημα ο Ικαρος έκανε αισθητή την παρουσία του μόνο όταν μείωσε σε 36-31. Το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε τα Τρίκαλα να πατούν και πάλι γκάζι και να εκτοξεύουν τη διαφορά αρχικά πάνω από τους 20 πόντους και στη συνέχεια πάνω από τους 30 μέχρι να φτάσουν τα…100.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-35, 67-52, 100-65

Τρίκαλα: Εβανς 25 (7ρ, 4ασ), Περούνισιτς, Γιούινγκ 17 (12ρ), Γιαννακίδης 5, Πέτροβιτς 16 (4/6 τρ), Γκρέιντζερ 10, Δεληγιάννης 4, Ματαλόν, Φούντας 3, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2, Μουτακαμπίρ 18

Ικαρος: Στραντ, Γκόβενς 8, Παπανικολόπουλος 3, Ασκα 14, Μανωλόπουλος 5, Σάτον 12 (10ρ), Γκαγκαλούδης 20 (6ασ), Μπορόβνιακ1, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μπεκ 2, Μπέμπης