Αρχική / ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ / ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΧΟΜΠΙ / Τα μετάλλια των αθλητών μας στους Παραολυμπιακούς στο Ρίο

Τα μετάλλια των αθλητών μας στους Παραολυμπιακούς στο Ρίο

Η Δήμητρα Κοροκίδα, σχεδόν 10 μήνες μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, με καλύτερη βολή στα 4 μέτρα 28 εκατοστά, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαίρα κατηγορίας F53 των 15ων Παραολυμπιακών Αγώνων Ρίο 2016.
Οι βολές της ήταν 4.17, 4.27, 4.28, 3.83, 4.10 και 4.22 μέτρα.

%ce%ba%ce%bf%cf%81%ce%bf%ce%ba%ce%b9%ce%b4%ce%b1

Ο Πάνος Τριανταφύλλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Β` και χάρισε στην Ελλάδα ένα ακόμα μετάλλιο (σ.σ. το όγδοο χρονικά).
Ο Τριανταφύλλου στα προκριματικά σημείωσε τέσσερις νίκες. Νίκησε κατά σειρά 5-3 τον Πολωνό Κάστρο, 5-1 τον Καναδό Μέινβιλ, 5-4 τον Γερμανό Τσεμά και 5-1 τον Κινέζο Φενγκ. Στα προημιτελικά ξεπέρασε εύκολα τα εμπόδια του Καναδού Μέινβιλ με 15-6, ενώ στα ημιτελικά καρδιοχτύπησε απέναντι στον Πολωνό Πλούτα τον οποίο όμως τον νίκησε με 15-14. Στον τελικό, o Τριανταφύλλου έχασε με 15-7 από τον Ουκρανό Ντάτσκο και βρέθηκε στην δεύτερη θέση του πόντιουμ των νικητών.

%cf%84%cf%81%ce%b9%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b1%cf%86%ce%b9%ce%bb%ce%bb%ce%bf%ce%b8

Για δεύτερη συνεχή διοργάνωση, η ομάδα ζευγαριών BC3 του μπότσια θα βρεθεί στο πόντιουμ των νικητών. Οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός και Άννα Ντέντα, στον «μικρό» τελικό του αγωνίσματος νίκησαν 8-1 την Σινγκαπούρη και πανηγύρισαν την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.
Είναι το δεύτερο σερί μετάλλιο για τα ζευγάρια BC3 σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, αφού το 2012 οι Πολυχρονίδης, Πανανός και Μαρία Ελένη Κορδαλή είχαν βρεθεί στην κορυφή του αγωνίσματος. Τα σετ (πρώτη η ελληνική ομάδα): 3-0, 0-1, 2-0, 3-0.

%ce%b6%ce%b5%cf%85%ce%b3%ce%b1%cf%81%ce%b9%ce%b1bc3

Το ασημένιο μετάλλιο στη σφαιροβολία F20 κατέκτησε ο Δημήτρης Σενικίδης.Ο αθλητής του Λάζαρου Στεφανίδη, προσγείωσε την σφαίρα στα 16 μέτρα 17 εκατοστά στην τρίτη προσπάθεια και πανηγύρισε την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου, όπως είχε συμβεί και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2015 στην Ντόχα. Παράλληλα βελτίωσε δύο φορές το δικό του ρεκόρ Ευρώπης που ήταν 15.68μ από το πανελλήνιο πρωτάθλημα του Ιουλίου.

senikidis

Ο Δημήτρης Μπακοχρήστος χάρισε στην Ελλάδα το τέταρτο μετάλλιο. Στον τελικό των 54 κιλών της άρσης βαρών σε πάγκο, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να σηκώσει 162 κιλά στην πρώτη προσπάθεια (ήταν άκυρος δύο φορές στα 170κ.) και να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας.

mpakoxristos

Χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στο Ρίο λίγες ώρες μετά τα μετάλλια στη σφαίρα F32 από τους Θανάση Κωνσταντινίδη και Δημήτρη Ζησίδη, η ελληνική σημαία θα βρεθεί και πάλι στον πιο ψηλό ιστό. Πρωταγωνιστής αυτή τη φορά ο Μανώλης Στεφανουδάκης στον ακοντισμό F54, ο οποίος με καλύτερη βολή στα 29.45μ. κατάφερε να προσθέσει ένα ακόμη παραολυμπιακό μετάλλιο στο παλμαρέ του, μετά το χάλκινο που πήρε πριν από τέσσερα χρόνια στο Λονδίνο στο ίδιο αγώνισμα. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Ντόχα το 2015, είχε άλλες τέσσερις έγκυρες βολές που μετρήθηκαν 29.42μ., 27.47μ., 28.02μ. και 28.84μ.